Egzotiškas svečias iš Azijos

Kai gerai pagalvoji, kai kurių augalų gyvenimas kaip kokių pelenių ar supermodelių…. Gyvena  sau šimtmečiais kokiame atokiame pasaulio kampelyje, kol vieną dieną juos atranda šiuolaikinis ‘augalų medžiotojas’. Ir tada bac… ir po kurio laiko karaliauja tas augalėlis prašmatniausiuose pasaulio gėlynuose ar augalų kolekcijose. Ir tada galvoji, ir kaip pasaulis iki šiol išgyveno be šitokio gražumo? Tad šiandien – apie vieną iš tokių palyginti nesenų atradimų, didįjį skudutį (Angelica gigas)

Didysis skudutis pražysta antroje vasaros pusėje

Šis augalas kilęs iš Japonijos, Kinijos bei Korėjos. Ten jis veši pavėsinguose miškuose bei drėgnuose paupiuose.

Didysis skudutis – tikra gėlynų pažiba antroje vasaros pusėje. Tai impozantiškas, stotingas augalas, pasiekiantis 1,5 – 2 m aukštį su giliai besiskverbiančiomis šaknimis bei storais, rantytais stiebais. Įspūdingi, tamsios vyno spalvos žiedynai geromis sąlygomis pasiekia 20-30 cm skersmenį. Net ir nežydint, akį traukia keistos formos, kumščio dydžio brinkstantys pumpurai.

Šiam dramatiškam augalui reikalinga drėgna, trąši žemė, o augti jis sėkmingai gali tiek saulėkaitoje, tiek ir pavėsyje, jei tik pakanka drėgmės. Geriausia būtų lengvas pusiau pavėsis.

Augalas medingas ir vaistingas, kinai nuo senovės naudoja jį tradicinėje medicinoje.

Svarbu atminti, kad šis skudutis yra monokarpinis augalas, t.y. žydintis ir derantis vieną kartą, vėliau dažniausiai sunykstantis. Geriausiu atveju, jis gali būti labai trumpaamžis daugiametis. Būna, kad pakankamai anksti nuskynus beveik nužydėjusius žiedynus, itin stambūs augalai gali pražysti dar ir sekančiais metai. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad nusipirkus šį augalą, nereiktų tikėtis, kad dabar jau turėsite jį amžinai. Tačiau gera naujiena yra ta, kad jei jau turite vieną augalą, tai truputį pasistengus, galite jo  pridauginti į valias, tiek kiek bus subrendusių sėklų.

Norint užsiveisti didžiųjų skudučių, parinkite šiek tiek užpavėsintą vietą, kur dirva niekuomet neišdžiūsta visiškai. Svarbu yra sėti itin šviežias sėklas – visų salierinių sėklos daigumą praranda labai greitai. Kadangi augalas yra dvimetis, norint džiaugtis šiais impozantiškais augalais metais iš metų, reikia turėti dviejų kartų augalų – pirmamečių sėjinukų, kurie dar tik auginasi lapus ir kaupia jėgas ateičiai, bei antramečių augalų, kurie žydės tai fantastiškais žiedynais. Tokiu būdu turėsite ir žydinčių, ir jaunų augalų ateičiai.

Netikėta kaimynystė - didysis skudutis ir oranžiniai jurginai

Netikėta kaimynystė – didysis skudutis ir oranžiniai jurginai

Pasėjus sėklas, atidžiai stebėkite, kad neišravėtumėte sėjinukų. Juos atpažinti nėra sunku, jie panašūs į krapus ar kitus salierinius augalus. Geriausia būtų pasėjus sėklas vietą atsižymėti, pernelyg nerausti žemės toje vietoje ir tiesiog laukti, kol pasirodys jauni augalėliai. Persodinti rekomenduojamatik tik labai jaunučius augalus, kadangi skudučiams persodinimas labai jau ne prie širdies.

Derinti šį skudutį želdynuose galima su visais augalais, kuriems priimtinos panašios auginimo sąlygos. Jie puikiai atrodo natūralistinio stiliaus želdynuose tarp siūruojančių dekoratyvinių žolių ar kuklių kraujažolių; galima juos derinti ir su rožėmis, ypatingai tuščiavidurėmis veislėmis; vienodai gerai jie atrodo ir tarp puošnių kanų ar oranžinių jurginų.

O jei ką sudomino šie impozantiški gražuoliai, turiu keletą atliekamų augalų. Rašykite info(eta)kitokieaugalai.lt (vietoje (eta) įrašykite @)

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s