Eksperimentas: pavasarinė ruoša

Pavasario pradžioje mane ‘užpuola’ pavasariniai lauko švarinimosi darbai. Rudenį aš nenukerpu nei vieno augalėlio, viskas taip ir stūkso per žiemą – daug kas ir atrodo gražiai. Bet pavasarį tikrai yra ką veikti – atrodo žoliniai augalai, bet biomasės priaugina, tai ohoho 🙂

Prieš keletą metų įsigijau tokį nesilpną šakų smulkintuvą. Geras dalykas… bet iki jo dar reikia sunešti visą tą nupjautą žaliavą. Tai pirmais metais valymasis užtrukdavo vos ne savaitę – nukarpai, sutempi į krūvas, smulkini, pili gautą mulčią į maišus vėlesniam išbarstymui. Bet procesas labai ilgas, ypač pavasarį, kai ir taip yra kas veikti.

Kaip labai seniai sakė vienas mano dėstytojas, žmogus ėmė evoliucionuoti dėl tingėjimo 🙂 Tad dar po metų nusprendžiau procesą pagreitinti. Šakų smulkintuvas buvo nešiojamas po sodą (tiesa, prailgintojo reikėjo laaabai ilgo), nudžiuvę stiebai smulkinami vietoje, ir išpilami kažkur netoli, tiesiai ant gėlyno. Susitvarkėm per dieną… bet vėliau reikia tas mulčio krūvas ilgai nedelsiant sklaidyti, nes silpnesniems augalėliams tokie patalai gali pagreitinti kelionę į augalų rojų.

Šiemet nusprendžiau dar pagreitinti procesą, gana radikaliomis priemonėmis – deginimu 🙂 Seniai jau man magėjo. Procesas žaibiškas ir efektyvus. Deginau tik tam tikrose vietose, kad IMG_7383nepagadinti sumedėjusių augalų ar gyvatvorių, taip pat žolinių visžalių augalų, pvz. bergenijų.

Mane, turiu pasakyti, kiek erzina tas masinis klykavimas, koks baubas yra žolės deginimas. Blogis yra ne pats deginimas per se, bet NEKONTROLIUOJAMAS deginimas. Kontoliuojamas deginimas yra normali praktika daugelyje pasaulio šalių – neseniai FB mačiau Denverio botanikos sode vykdomo deginimo nuotraukas, tvarkosi taip ir Le Jardin Plume – štai  kaip jie greituoju būdu sutvarko sorų ir miskantų masyvus, kurie pas juos yra ypač dideli. Nieko blogo negali pasakyti ir rimti mokslininkai, tokie kaip J.Hitchmough ir N.Dunnett knygoje ‘The Dynamic Landscape’.

Bet, kaip ir visus pavojingus dalykus, reikia daryti su protu. Kontroliuojamas deginimas reiškia, kad bet kuriuo momentu gali prireikti ugnį gesinti – tai aš stovėjau šalia su žarna, pasiruošusi gesinti. Nedeginti labai arti sumedėjusių augalų, jiems ta procedūra tikrai nepatiktų. Draudžiama deginti mieste (aš gyvenu kaime).

Didelių žolių kerai (miskantai, soros, lendrūnai) dega puikiai. Daugiamečių stiebai gi gana skystoki, tad jų daugumą visvien teks rankomis kirpti ir smulkinti. Viena iš pagrindinių priežasčių, kam man to deginimo prireikė – nevaldomas sraigių populiacijos didėjimas, ir jos labai mėgsta žiemoti po pernykščia žole. Sprendžiant iš likusių kiautų, jų kiek apmažės kuriam laikui.

IMG_7382Sudegus pernykščiams stiebams, vaizdas lieka kiek kraupokas – jei esate naujokai su augalais, tiek to, dar nesiimkite šito ‘ekstrymo’ 🙂 Bet aš manau, kad viskas bus gerai, o be to,  pelenai puiki kalio trąša. Kaip ten bebūtų, greitai pamatysime, ar sprendimas buvo išmintingas 😉

Reklama

Įrašo “Eksperimentas: pavasarinė ruoša” komentarai: 5

 1. Aistė

  Sveiki, Rasa, ačiū už straipsnį. Man jau antri metai vis maga deginimą pabandyti, tik vis abejojau, ar net savam kieme tai būtų legalu. Ypač noras užeina po suaugusių lendrūnų kerų šienavimo 🙂 Ar deginimui naudojote specialius įrankius (nežinau, kaip tie ugniasvaidžiai vadinasi :)), ar kažkaip tvarkėtės buitinėmis priemonėmis?

  Atsakyti
  1. Rasa Laurinavičienė Įrašo autorius(-ė)

   Deja, to ugniasvaidžio neturiu – o labai norėtųsi, puikus dalykas piktžolių naikinimui ir vėliau būtų. Va, kažko panašaus: http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s–Fel3emv9–/186dd5rgrlsp6jpg.jpg
   Tad buitinėm priemonėm 🙂 ne taip lengvai ir pagauna ugnį, tai ir popierių panaudojau. Dėl legalumo – jei jau žmonės ant daržo kokius bulvienojus degina, tai nematau skirtumo, jei aš vietoj jų žoles deginu 🙂 Tuo labiau, kad labai greitai viskas supleška. bet mieste tai tikrai draudžiama

   Atsakyti
 2. sandra

  nu ką galiu pasakyti, geriausias postas! Sveikinu! Jaučiu džiugesį, net pakylėta jaučiuosi! Sveikinu!

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s